Zagroda Edukacyjna Maciejówka

Zagroda Maciejówka położona jest w północnej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, wśród lasów i pól. Miejsce jak na obecne czasy niezwykłe – „wiejska izba”, w której przenosimy się do czasów, kiedy samodzielnie wyrabiano masło. Często możemy spotkać się z unoszącą się w powietrzu wonią świeżo wypiekanej drożdżówki. To miejsce, w którym możemy „popłynąć” z twórczością i czegoś nowego się nauczyć.

Mania filcowania
Maciejówka – miejsce pracy twórczej. Warsztaty filcowania z wełny czesankowej dla dzieci, rodziców, dziadków. Uczestnicy uczą się „malowania wełną” obrazów i wykonywania przedmiotów z filcu. Poznają proces pozyskania wełny z owcy, poprzez gręplowanie, przerabianie na wełnę czesankową, uzyskanie filcu. Spróbują pracy na wrzecionie. Dodatkowo spotkanie z owieczkami i kurkami, czytanie bajki. Dla chętnych uczta pierogowa.

Zagroda posiada duży plac do rekreacji, zwierzęta oraz zaplecze domków drewnianych położonych wśród drzew, które umożliwiają prowadzenie zajęć również podczas złej pogody. Sala do prowadzenia zajęć urządzona jest w wiejskim stylu, wyposażona w tradycyjne narzędzia i urządzenia wykorzystywane na wsi. Zapewnia miłą i przytulną atmosferę do prowadzenia zajęć.
Dzieci tworzą różnorodne rękodzieła dzięki warsztatom edukacyjnym – nauka tworzenia kwiatów z bibuły, pająka sufitowego, filcowanie wełny owczej i inne, równie ciekawe propozycje.

Właścicielka jest osobą bardzo otwartą, w ostatnim czasie napisała bajki dla dzieci o zwierzątkach w gospodarstwie.

W czasie wizyty można skosztować domowych pyszności, takich jak kapusta z grochem, świeżo kiszone ogórki, kluski śląskie z sosem. Na deser pierogi z jagodami. A po jedzeniu można poleżeć na kocykach i posłuchać piania kogutów, śpiewu ptaków i beczenia baranów. Sielanka godna polecenia.