Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko – Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.) jest największym i najbardziej rozpoznawalnym zamkiem ze wszystkich Orlich Gniazd. Stanowi doskonały przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy na przestrzeni wieków uczynili z Ogrodzieńca wystawną magnacką rezydencję.

Niestety burzliwe dzieje naszego państwa nie ominęły także i Zamku. Dwukrotnie zdobyty i spalony przez zastępy Szwedów podczas potopu w XVII w., nigdy nie odzyskał już swojej dawnej świetności. Dzisiaj Zamek Ogrodzieniecki funkcjonuje jako tzw. trwała ruina. Nie znaczy to jednak, że na obiekcie nie zachodzą żadne zmiany. Jest wręcz przeciwnie. Dzięki przeprowadzonej w ostatnich latach modernizacji Zamek zyskał zupełnie nową, jednokierunkową trasę zwiedzania, na której można podziwiać min. odbudowane drewniane krużganki oraz dotrzeć do miejsc wcześniej nie dostępnych dla odwiedzających. Zamek Ogrodzieniecki, także nocą skrywa wiele tajemnic. Wykonana niedawno iluminacja ruin pozwala podziwiać Ogrodzieniec po zapadnięciu zmroku. Wtedy na Zamku w niesamowitej scenerii, królują zjawy i duszki, barwnie przybliżające turystom legendy i historie tego miejsca. Po prostu: nocą… strasznie tu fajnie.

Zamek OgrodzieniecZamkowa oferta to propozycja dla całych rodzin, łącząca edukację z rozrywką i przed wszystkim dobrą zabawą. Zapraszamy do odwiedzenia Zamkowego Muzeum, Karczmy Rycerskiej, w której organizowane są biesiady staropolskie oraz Katowni Warszyckiego – wystawy dawnych narzędzi tortur. W kazamatach Kurzej Stopy, usytuowana została Zbrojownia Zamku Ogrodzieniec, przedstawiająca ewolucję uzbrojenia zaczepnego i ochronnego na przestrzeni epok, od wieku XIII do XX. Poza tradycyjnym zwiedzaniem ruin na turystów czekają min. „Wieczory z Duchami”, animacje i wycieczki profilowane, imprezy plenerowe: turnieje rycerskie, koncerty festyny rodzinne i inscenizacje historyczne. W najbliższej okolicy można odwiedzić wczesnosłowiański, drewniany Gród Królewski na Górze Birów oraz zobaczyć linię okopów i umocnień z czasów I i II wojny światowej. Dostępne atrakcje oraz bogata oferta turystyczna sprawiają, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno na jednodniowy pobyt z rodziną, jak i zorganizowany przyjazd z wycieczką szkolną.

Zamek Ogrodzieniec – strona obiektu