Żarki

Żarki – odkrywamy Śląskie

Pierwsze na co natrafiłam, szukając informacji o Żarkach, to zabytkowy kirkut – cmentarz żydowski. Faktycznie cmentarz i powstały Szlak Kultury Żydowskiej to miejsca warte odwiedzin.

Szlak powstał staraniem niesamowitych i ogromnie zaangażowanych osób z Urzędu Miasta i Domu Kultury. Dzięki opisanym miejscom możemy choć na chwile przenieść się do przedwojennych Żarek. Wtedy ludność żydowska stanowiła 60% mieszkańców. Żydzi i katolicy żyli obok siebie, byli sąsiadami.

Dzięki temu, że powstał Szlak nawet miejscowi mogą dowiedzieć się o swoich niedawnych sąsiadach znacznie więcej. Trasa rozpoczyna się przy ulicy Koziegłowskiej i obejmuje 6 przystanków.

Do Żarek docierali i docierają nadal potomkowie społeczności, która nagle zniknęła z życia miasteczka. Ich najbardziej znanym przedstawicielem był Eli Zborowski – Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Jad Waszem.

Czy powracający chcą odzyskać to co dawno sami, lub ich rodziny utracili? Nie.
Najbardziej niesamowita była reakcja jednego z potomków mieszkających tu kiedyś Żydów. Spacerując po Żarkach szukał starych drzew… Takich obok których przechodzili kiedyś jego przodkowie…

Kirkut w Żarkach (na tzw. Kierkowie), schowany jest wśród traw i między brzozami przy ulicy Polnej. Zachowało się tam ok. 700 nagrobków.
Niesamowita jest symbolika umieszczanych na macewach obrazów. Świeca – najczęściej na grobach kobiet, lew – odnosi się do imienia zmarłego (Lejb, Arie, Jehuda a także Leon), złamane drzewo, świeca – symbol śmierci. Więcej możecie przeczytać Tutaj.
To jednak nie wszystko o Żarkach. W Żarkach-Leśniowie jest Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Jest tu klasztor i nowicjat Ojców Paulinów, jest cudowne źródełko i słynąca łaskami figurka Najświętszej Maryi Panny, pochodząca z XIV wieku.

 

Źródło informacji